Jeden z nejlepších způsobů, jak poznat nějakou zemi a pořádně ji procestovat jsou Working Holiday víza. Ta Australská se sice jmenují trošku jinak, Work and Holiday Austrálie, i tak ale umožní cestovatelům si na cestu legálně přivydělat prací a zůstat až 12 měsíců. Při splnění určitých podmínek dokonce 24! Zní to dobře? Chtěli by jste se také přihlásit? Mám dobrou zprávu, není to vůbec tak těžké. Pokud splníte podmínky, z nichž největším zádrhelem asi bude jazyková zkouška a studium VŠ, máte velkou šanci je získat. Předpokládám, že už je ale máte a plánujete cestu.
Co zařídit před příletem?
Před odjezdem
Získat víza 🙂
Našetřit 5000AUD
Cestovní pojištění
Platnost dokladů, pas, mezinárodní řidičák
Datová schránka, plná moc, zákaznická karta ČP
Očkování
Odhlásit z VZP
Předpokládám, že máte víza, splňujete podmínky a máte na účtě ekvivalent 5000 AUD a zpáteční letenku, nebo další prostředky na její nákup. Ty peníze budete minimálně v začátku určitě potřebovat a některé banky s tím údajně mají trochu problém. Jakmile totiž z ničeho nic uvidí zahraniční platby, mohou zablokovat kartu v obavě z podvodu. Někteří cestovatelé tak před odjezdem informují svojí banku. Osobně jsem s tím nikdy neměl problém a jen jednou jsem o tom slyšel od někoho blízkého. Jednalo se ale o Kanadskou banku.
Pojištění
Na celou dobu pobytu budete potřebovat cestovní pojištění. Bude to docela drahé, ale jsou společnosti, co se na toto specializují a dokonce nabízejí možnost prodloužení, i když jste ještě v zahraničí. Nejlevnější samozřejmě neznamená nejlepší, obzvlášť věnujte pozornost limitům, výším plnění a sportům, které provozujete. Je dobré číst veškeré podmínky, někdy totiž specifikují, že nepojišťují práci. Všechno lze zařídit pohodlně online a někde nabízí výrazné slevy. Co určitě chcete:
- dlouhodobé a nepřetržité pojištění
- zahrnující pracovní včetně manuální práce
- rozumné limity
Pokud si pojištění vyřídíte na více než 6 měsíců a nebudete se v tuto dobu vracet zpět do ČR, můžete se také odhlásit od pojištění v ČR. Po návratu jim stačí ukázat, že jste byli pojištěni jinde. Nejvyužívanější pojišťovny jsou tyto:
- AXA
- Česká pojišťovna
- True Traveler
Očkování
Pokud po Austrálii plánujete cestovat do rozvojových zemí, je vhodné nechat se očkovat a to i kvůli komplikacím v dalším cestování. Jediné povinné očkování bývá žlutá zimnice, nejčastější nepovinné hepatitida, tyfus a vzteklina. Některé české pojišťovny poskytují příspěvky, tak jako tak je třeba toto řešit minimálně 3 měsíce před odjezdem kvůli návaznosti dávek. Konzultujte svoje blízké očkovací centrum.
Dokumenty
Před cestou si zkontrolujte platnost svých dokladů, jako je občanka a řidičák nebo pas. Mimochodem, spousta cestovatelů využije možnosti mít druhý pas. Hodí se to v případě, že cestujete do zemí, které se navzájem nemají v lásce, nebo někam posíláte pas kvůli vízům nebo když vám ten první třeba ukradnou. Mezinárodní řidičák stojí asi 50kč a vyřídíte ho na počkání. Velice doporučuji zřízení datové schránky, nestane se vám tak, že kvůli svojí cestě přijdete o důležité psaní. A pro někoho důvěryhodného doma můžete také zařídit všeobecnou plnou moc a a zákaznickou kartu české pošty.
Jednodušší věci
Na tyhle věci asi nezapomenete, ale je třeba počítat s termíny u výpovědi z práce a nájmu a nezapomenout případné odhlášení auta. Pro ušetření starostí také doporučuji navštívit před odjezdem lékaře, kam chodíte na pravidelné prohlídky, jako třeba zubař. Jaké suvenýry sebou vzít? Z mých zkušeností nikdo nepohrdne Becherovkou. Výhodné je také vytisknout/zkopírovat si veškeré dokumenty a nahrát si je třeba do telefonu, pro případ ztráty nebo pro snadné dokazovaní imigračním úředníkům
Co dělat, když přiletíte?
Po příjezdu
Bankovní účet
Daňové číslo
Telefon
Superannuation
RSA/White card
Bankovní účet
První věcí, co by jste měli udělat, je zřídit si bankovní účet. Přeci jen asi budete chtít pracovat a zaměstnavatel vám někam musí posílat výplatu. Netrvá to dlouho a stojí to minimum úsilí. Prakticky jen musíte dojít s pasem a řidičským průkazem na pobočku. Bank je spousta, největší jsou ANZ, Commonwealth a Westpac. Je dobré si vybrat banku bez poplatků, která má pobočky po celé zemi, největší síť má Commonwealth. Ty největší nabízí prakticky stejné služby a s poplatky za vedení. Pokud pokračujete na Nový Zéland, ANZ a Commonwealth má pobočky i tam. Nejlépe ale vychází bankovní účet NAB, lze vyřídit online.
Jakmile jste si vyřídili účet, bude asi týden trvat, než vám pošlou platební kartu. V tu dobu ještě nebudete mít žádný plat na účtu, bude chudák úplně prázdný. Což znamená, že budete muset používat svojí kartu z domova a přesně k tomu slouží požadavek na 5000 AUD na účtu. Pokud to tedy nemáte sebou cash. 🙂 Většina českých bank má další poplatky od domácí banky, pokud platíte kartou a poplatky za výběr z bankomatu, tam ještě navrch poplatek banky australské. Mě ze srovnání účtů vyšla nejlépe Equa bank, žádný poplatek za vedení a platby v zahraničí. Výběr z bankomatu po celém světě za 9kč. Jen ty kurzy jsou trochu horší. I tak je to asi lepší, než vybrat vše v hotovosti a vyměnit v Exchange v ČR před odletem.
Daně
Protože v Austrálii budete pracovat, musíte požádat o přidělení daňového čísla, aby jste předešli zvýšené daňové sazbě (mimochodem, jako občané ČR musíte stále podávat daňové přiznání i v ČR). Žádost se vyplní online na stránkách TFN a přijde na australskou adresu do 28 dní. Údajně je možné o toto požádat ještě před odletem a zadat adresu prvního ubytování a jednoduše si to tam vyzvednout, mě se to ale nepodařilo – systém rozpoznal že ještě nejsem v Austrálii. Stejně tak si prý můžete zřídit bankovní účet online a kartu si rovnou vyzvednout na pobočce, pokud ale u NAB zadáte, že máte WH viza, stejně vás to dál nepustí.
Telefon
V Kanadě jsem úspěšně žil více než rok bez telefonního čísla, pro získání práce ho tady budete potřebovat. Jinak nemáte co napsat na svoje CV, aby se vám ozvali, nebo jak se zaměstnavateli ozvat sami. Taky budete chtít psát domů a surfovat na internetu. Je příjemnější to mít přímo v mobilu, než neustále pátrat po volných wifi, v divočině ani wifi není. V Austrálii je velký výběr operátorů a virtuálů, mimo cen je ale třeba dobře zvážit také pokrytí, pokud plánujete výlety mimo města. A to má nejlepší Telstra, kterou většina cestovatelů doporučuje. Operátoři nabízejí stejně jako u nás paušál, většinou s úpisem na určitou dobu (plan) nebo kredit (pre-paid), někdy s bonusy jako Netflix zdarma nebo nepočítání Spotify do dat. V závislosti na vaší potřebě a spotřebě existují kalkulačky, dobrý příklad je prepaid Boost nebo přímo u Telstra – unlimited, 45GB za 40AUD. Špatně nevychází ani Aldi Mobile. Čeští operátoři by se měli stydět.
Superannuation
Superannuation je obdoba penzijního spoření, kdy je část každého v Austrálii vydělaného dolaru (9,5%) uložena na speciální účet. Vydají vám jej, jakmile dosáhnete důchodového věku, nebo navždy opustíte zemi – to se týká nás. Dle zákona je každý zaměstnavatel povinen vám vytvořit účet, ale protože určitě budete pracovat u několika zaměstnavatelů, bylo by dost nepříjemné si hlídat různé účty u různých bank a skončit s několika malými hromádkami a spoustou starostí. Je mnohem jednodušší si rovnou zřídit svůj vlastní a všechny zaměstnavatele nechat peníze ukládat tam – zjednoduší to pak žádost o vrácení a sníží poplatky. Bohužel, 65% zdanění se nevyhnete. Účty jsou obvykle hodnocené podle návratnosti, pokud tu ale nechcete zůstat tak vás zajímají hlavně poplatky (za vystoupení a za vedení – co nejnižší) a příplatkové služby jako pojištění (nechcete). Nejlépe asi vychází Sunsuper a AustSafe, ale moc peněz po zdanění stejně nečekejte.
Pokud máte jakoukoliv kvalifikaci a certifikáty, můžete zkusit zjistit jak je uplatnit i v Austrálii a vzít je s sebou, pravděpodobně ale budete potřebovat extra zkoušky. Jako třeba pro práci za barem, potřebujete RSA (Responsible Service of Alcohol), pro práci na stavbě zase White Card. Obojí lze zařídit z pohodlí domova online a vytisknout.
Když už jste v Austrálii
V Austrálii
Požádat o druhý rok
Najít si práci
Užít si výlet
Prodloužení víz
Pokud splníte podmínky a to včetně regionální práce, můžete požádat o dalších 12 měsíců víza, stačí jen podat novou žádost a doložit výplatnice. Vaše víza pro další rok začnou platit, jakmile vstoupíte na území Austrálie. To znamená, že pokud ji opustíte před schválením, můžete je „zaktivovat“ kdykoliv, až do vašich 31. narozenin. Druhý rok tedy nemusí plynule navazovat na ten první. Pokud naopak splníte podmínky a podáte žádost včas, nevadí, že v průběhu schvalování budete mít 31. narozeniny, v tom případě na sebe naopak ty dva roky plynule navážou.
Kde hledat práci
Kvůli vízové podmínce práce u jednoho zaměstnavatele jen 6 měsíců pravděpodobně nebude jednoduché získat skutečně kvalifikovanou práci, pokud nemáte zkušenosti a dost štěstí. Weby, které se vyplatí sledovat jsou Indeed, Seek, Backpacker Job Board, a samozřejmě král všeho obchodu Gumtree. Dobře také fungují skupiny na Facebooku, zvláště ty zaměřené na město, kde práci hledáte. Nebojte se také přijít s vaším CV přímo k zaměstnavatelům, jako jsou třeba bary, restaurace nebo obchody a chtějte mluvit s vedoucím.
Minimální mzda je 18,93 AUD, ale většina zaměstnavatelů nabízí 20-30 AUD. Nepoctivci se ale také najdou, obvykle nabízí práci za provizi (prodej nějaké hlouposti) nebo plat za kus/koš (třeba ovoce). Můžete snadno zjistit, že v hodinové mzdě pracujete za méně než je minimum. Pokud jste ve městě, velká část příjmů půjde na nájem a jídlo, takže šetření je dost obtížné. Jednou z možností je práce na venkově, typicky na farmě nebo v roadhouse (takový motel). O tyto práce není takový zájem a nemáte jak utratit vydělané peníze.
Nepřijeli jste sem ale jen vydělávat, takže určitě nezapomeňte také cestovat, vidět Uluru, potápět se na velkém barierovém útesu, projet si Great Ocean Road, naučit se surfovat, objímat koaly, klokany a quokka, vidět vombatí trus, vidět operu v Sydney…
Na cestě domů?
Po návratu
Uzavřít bankovní účet
Daňové přiznání
Požádat o Superannuation
Peníze zpět
U většiny bank není možné uzavřít účet jinak než osobně, proto to budete muset udělat ještě než Austrálii opustíte. To trochu zkomplikuje vyplácení případného přebytku na dani a penzijního spoření. Peníze z účtu by vám měli vydat, nebo je možné využít třeba služeb Transferwise. O peníze z penzijního spoření Superannuation je možné zažádat až po opuštění země a zneplatnění víz. O to můžete požádat, nebo prostě počkat až doběhnou. Kvůli převodu na cizí účet se opět připravte na další poplatky. 🙂
Daně
Všichni pracující v Austrálii jsou samozřejmě povinní platit daně, daňový rok na rozdíl od ČR končí 30. června. Pokud je zaměstnavatel registrovaný jako „employer of working holiday makers“ je záloha na daň 15%, jinak záloha činí 32,5%. Od roku 2017 většina držitelů víz 462 a 417 nemá nárok uplatnit slevu na poplatníka 18000 AUD, jelikož nejsou považování za daňového rezidenta. Sazba daně je 15% pro příjmy pod 37000 AUD, pak nastupuje progresivní zdanění 32,5%. Pokud máte příjmy menší než 37000 AUD, nemusíte podávat daňové přiznání vůbec. Co to znamená v praxi? Pokud je váš zaměstnavatel registrovaný a strhává vám 15%, o daně se skoro nemusíte zajímat. V specifických případech ale můžete v daňovém přiznání uvést položky pro snížení základu daně, typicky třeba najeté km, oblečení a nebo kurzy a získat tak něco málo zpět.
No a nakonec je potřeba sdílet svoje zážitky. 🙂
Comment
[…] Pokud vše vyjde a víza vám přiklepnou, můžete už se jen soustředit na vyřízení pár formalit a na cestu. Moje osobní zkušenost je taková, že jsem online vyplnil a odeslal žádost před Vánoci. Po týdnu jsem ji doplnil o naskenované dokumenty a po 40 jsem vízum dostal. Přikládal jsem pas, dopis od školy, fotku, výsledky IELTS, diplom a výpis z účtu. Můj diplom má na zadní straně překlad a bankovní účet lze přepnout do angličtiny, nemusel jsem tak nic překládat. Výpis z rejstříků trestů po mě nechtěli ani z Kanady, stejně tak zdravotní prohlídka nebyla potřeba. Co dál? […]